Luna mai este pentru foarte multe domenii de activitate una foarte aglomerată. Se petrec multe pe plan cultural, au loc evenimente felurite în diferite orașe ale țării.
Așa de pildă, în vreme ce Iași-ul găzduia Romanian Creative Week Bucureștiul găzduia Romanian Design Week. După ce acestea două s-au încheiat, la începutul săptămânii a avut loc Gala Premiilor Uniter. Ne pregătim în iunie de Tiff și apoi de FITS.
Evenimente cu rezonanță în cadrul cărora sunt invitate diverse personalități din tot atâtea diversificate arealuri artistice.

Numitorul comun ce ne interesează pe noi în formatul existent al rubricii, este vestimentația. Pentru că toate aceste persoane, personaje și personalități trebuie să apară într-un fel anume, cât mai cuceritor și flatant cu putință.
Este primul an din ultimii trei, cred când nu voi pomeni de Romanian Fashion Week de la Iași. Întâi că nu am fost din motive obiective și doi că am mers de această dată la București, dar nici acesta nu este subiectul de azi.
Ne vom ocupa cu exemple de așa da și așa nu, vis a vis de modul cum unele persoane au ales să se îmbrace în cadrul Galei Uniter. Dacă Gala Gopo și Tiff lucrează cu consilieri de imagine, lucru pe care-l știu din sursă sigură, nu cunosc dacă același lucru se petrece și-n acest caz. Este posibil, dar la fel de posibil este ca aceștia să nu aibă succesul deplin datorat științei mai exacte a protagoniștilor, care așa cum se întâmplă adesea știu mai bine ce-i avantajează. Per total imaginea de ansamblu a fost net îmbunătățită față de alți ani și o pun pe seama unui grad mai acut de informare și educare.
Pentru clarificarea modului a cum sunt postate imaginile precizez că cele care nu au fețele blurate sau desenate, sunt pentru așa da…restul pentru nu. Deși unele persoane aflate în fotografii de grup nu intrau la categoria minus le-am ocultat fizionomia pentru asocierea cu exemplul negativ.
Una dintre marile probleme care se perpetuează la stilul vestimentar de la mai toate galele sunt proporțiile.

Alegerea inadecvată a unei lungimi de rochii, sacou, trenă, fustă sau bluză aplicate pe anumite tipuri de conformații vor crea efecte nedorite. Trendul actual cu sacoul oversized purtat peste corset, top sau rochie, mai mult- luat așa peste umeri nu merge defel decât persoanelor înalte, cu o constituție medie sau chiar slim.
O femeie cu o conformație cu șolduri generoase dacă va fi îmbrăcată cu o rochie lungă, fluidă și închisă la culoare va alege perfect pentru că toate acestea concură la subțierea vizuală a siluetei.
Aceeași conformație, ba mai mult cu o statură medie, purtând o ținută formată din fustă evazată cu terminația mai jos puțin de genunchi, bluză și sacou scurt, dincolo de faptul că nu are nici o legătură cu un eveniment ce începe la ora serii, va distruge vizual complet silueta și va da un aer de piața Obor, look-ului.

O doamnă posedând niște cupe generoase la sutien nu va opta niciodată la sublinierea lor excesivă, prin reliefarea acestora într-o culoare puternică, fuchsia și nici prin tighele ce conturează nefericit bustul de jur împrejur. Ochii mi-au rămas înfixați vorba regretatului Gyuri Pascu pe imaginea cu pricina ca-n hipnoza șarpelui Ka din desenele animate Cărțile junglei

La evenimentele de gală femeile poartă rochii lungi, pot purta la ora actuală variante cu pantaloni și corset, cu sacou peste- la rigoare- rochii mai scurte, dar cu aspect de ținută de gală, dat fie de tipul de țesătură, fie de un croi mai savant.
Nu există dacă faci parte dintre nominalizați și ai șansa să urci pe scenă ca premiant să fii în jeans, cu pulover legat în jurul șalelor, hanorac sau tricouri inteligente cu diferite statement-uri. Noi pricepem noțiunea de cool dar are locurile ei unde poate fi amplasată. În nici un caz pe o scenă de premiere.
Dacă rochia cămașă este albă cu accent puternic de roșu vermillion mimând o cravățică, nu porți pantof tip gheată nude. Dacă aceasta crează volumetrie în partea superioară, jos trebuie un accesoriu ceva mai gracil, cu atât mai mult dacă ai o gleznă mai puternică. Și merge un contrast-negru ar fi perfect dacă nu deții un bleumarin.
Că tot am ajuns la glezne, dacă sunt mai generoase nu vei purta barete peste ele, liniile orizontale scurtează și deformează nefericit anatomia unde deja există o minimă disproporție.

Tot ce înseamnă linie orizontală, indiferent unde este ea situată, va opera un cut, va îndesa, va scurta și pe scurt va îngroșa. Orice femeie mignonă cu forme generoase va trebui să fie foarte atentă la aceste detalii. Nu suprapunerilor, doar în linii verticale, descendente și în general opțiunea pentru materiale fluide este cea mai fericită.
Femeile înalte, subțiri sunt cele mai avantajate vestimentar, dar acest lucru nu trebuie să ne-ntristeze pe noi mignonele pentru că soluții există. Silueta e bine să fie curată, curățată de orice adaosuri inutile, cât mai puține texturări de facturi dubioase, și absolut dacă vreți să păreți mai slabă purtați culori închise.
Modéle vin și trec, cea actuală cu veșminte oversized, reciclând de ani buni moda decadei optzeci nu este favorabilă oricui.
Unele din siluetele văzute la eveniment îmi păreau a reedita în mod nefericit costumațiile din serialul Bridgerton, cel mult aclamat taman pentru costume.

Decât pom de Crăciun balcanic, mai bine pin de Roma…
Am admirat eleganța masculină prezentă și existentă la unele dintre persoanele participante. Aici mi se pare că s-a operat o modificare esențială și că lucrurile au luat o turnură fericită.
Un fel de post scriptum este necesar: aici nu ne legăm de persoane, nu avem nimic special pozitiv sau negativ cu nimeni, de altfel pe multe dintre acestea nu le cunosc, cum nici ele nu mă cunosc pe mine. Este strict vorba despre un exercițiu de educație estetică, despre cum veșmintele pot semnaliza mesaje cu conotații negative în funcție de alegerile noastre și-n cele din urmă despre stil.
Dacă putem trăi cu stil sau fără…asta e o altă discuție! O gală este un eveniment public unde îți rulezi dimensiunea de orice fel prin materie și ești perceptibil fără să vrei asta! Cu atât mai mult în cazul performeurilor!
În caz că cineva s-ar simți ofensat de analiza noastră, ( nu e prima oară) țin să specific că activez în domeniul vizual, mai precis modă- de exact 30 de ani, cu practică serioasă și teorie așijderea.
Sursa imaginilor foto este pagina publică de facebook Uniter unde puteți vedea mult mai multe imagini.















